Izgubljena prtljaga med letom - kaj zdaj?

Vsak gotovo pozna občutek, ko se na letališču postavi ob tekoči trak s prtljago in nestrpno čaka, da se njegov kovček, potovalka ali nahrbtnik pripelje mimo. Za naju je ta trenutek vedno poln pričakovanja. Pričakovanja prtljage, da vidiva, v kakšnem stanju je prispela na destinacijo (do zdaj so nama jo skoraj zmeraj vsaj malo poškodovali), ter pričakovanja potovanja oziroma dopusta, ki naju čaka po tem, ko vzameva prtljago in odkorakava skozi letališka vrata.

Na letališču Montego Bay na Jamajki, kamor sva se odpravila čez letošnje prvomajske praznike, pa naju je čakalo razočaranje: trak se je vrtel in vrtel in vrtel, najine prtljage pa od nikoder. Tudi v nobenem vogalu je nisva našla, z nobenim drugim letalom ni prišla ... Ni nama preostalo drugega, kot da prijaviva izgubo prtljage.

Med čakanjem na prtljago. In ... ni je bilo od nikoder.

Kako torej postopati v primeru, da se ti zgodi kaj podobnega?

  • Ne zapuščaj letališča, ne da prijaviš izgubljeno prtljago! Brez prijave ne bo nič.
  • Poišči predstavnika letalske družbe, s katero si priletel na destinacijo, in povej, da tvoje prtljage ni. Skupaj boste izpolnili obrazec Missing Baggage Report.
  • Na obrazcu je treba opisati svojo prtljago po izgledu in vsebini. Stori to čim bolj natančno, da jo bodo kar se da hitro identificirali.
  • Ob prijavi dobiš referenčno številko, pod katero lahko potem na spletni strani WorldTracer preverjaš stanje in lokacijo svoje izgubljene prtljage.
  • Načeloma bi ti morala letalska družba dati nekaj denarja za nujne nakupe. Vendar pa je to zelo odvisno od letalske družbe, osebe s katero to urejaš in tvoje pogajalske vztrajnosti.
  • Če potrebuješ karkoli, npr. zobno ščetko, kakšen kos obleke, kozmetiko, zdravila ... pač, stvari, ki so sicer v tvoji prtljagi, si to kupi. Nujno pa shrani račun, saj boš z njim lahko zahteval povračilo stroškov.
  • Če imaš sklenjeno turistično zavarovanje, je pametno poklicati na asistenčni center in sporočiti, kaj se dogaja. Namreč, zavarovalnice imajo v turističnem zavarovanju z asistenco v tujini vključeno tudi kritje stroškov v primeru izgube prtljage.
  • Sledi čakanje … Čakaš, da tvojo prtljago najdejo in ti jo dostavijo.
  • Ko odhajaš z destinacije, na letališču zaprosi za zaključno poročilo o izgubljeni oziroma z zamudo prispeli prtljagi.
  • Doma oziroma najkasneje 21 dni po tem, ko dobiš svojo prtljago, moraš letalski družbi oddati zahtevek za povrnitev stroškov, nastalih zaradi izgube prtljage.
  • Če se vse izteče tako, kot je treba, bi ti morala letalska družba povrniti denar za nastale stroške.
  • Če ti denarja ne povrnejo, lahko povračilo stroškov uveljavljaš pri zavarovalnici v Sloveniji, midva sva ga sklenila preko spleta pri Zavarovalnici Sava, vendar je vse to dobro preveriti v pogojih zavarovanja. Se pa povračilo pri letalski družbi in zavarovalnici izključuje. Denarja torej ne moreš dobiti povrnjenega dvakrat.

 

Med čakanjem na prtljago. In ... ni je bilo od nikoder.

 

"Midva sva v 3 dneh brez prtljage ugotovila, kako malo stvari dejansko potrebujeva. Na Jamajki sva res pogrešala samo kopalke."

Upava, da se vam kaj takega zgodi čim manjkrat. Če pa že, pa samo brez panike. Vse se da kupiti. Nimaš zobne ščetke? Nič hudega! Greš v prvo trgovino in si jo kupiš. Si brez svežega spodnjega perila. Brez panike, tudi to prodajajo praktično povsod. Kopalke? Na Jamajki jih ima vsaka trgovina, tudi suvenir shop.

Edino, kar je res pomembno imeti pri sebi, so:

  • osebni dokumenti,
  • denar in
  • morebitna nujna zdravila.

To naj bo vedno v ročni prtljagi, brez ostalih stvari pa človek lahko preživi oz. si jih kupi kjerkoli. Več o najlepših in tudi manj lepih prigodah si lahko prebereš na najinem blogu Lahkih nog naokrog. Za konec pa ti želiva srečno na vseh tvojih poteh in potovanjih!

{ srce-za-svet link fix }

Preberite tudi

Post image

Ste pripravljeni na (varno) smuko?

23.12.2022 Lucija Medved

Post image

Varna vožnja avtodoma

26.07.2022 Katja Grušovnik

Post image

Varne in brezskrbne zimske počitnice

17.02.2022 Katja Grušovnik

Post image

Kaj potrebujemo za varen dopust s psom?

27.07.2021 Katja Grušovnik

Z nami lahko stopite v stik na različne načine.

080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLIC

ASISTENCA

Za pomoč v Sloveniji pokličite:

080 19 21

Za pomoč v tujini pokličite:

+386 2 618 05 20

Obvestilo

Spremenila so sae imena Infond skladov, ki jih ponujamo v okviru Naložbenih življenjskih zavarovanj. Odslej so vsa imena slovenska, s čimer želijo na Sava Infondu povečati njihovo prepoznavnost in značilnost. Ob tem pa pri 6 skladih še spreminjajo pravila upravljanja.

PREBERITE VEČ

Ponudba

Zelo ugodno

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje nam je izjemno pomembno. Vabimo vas, da si vzamete nekaj minut in izpolnite anketo o naši spletni strani. Vaše odgovore bomo obravnavali z največjo pozornostjo in se potrudili, da še izboljšamo vašo uporabniško izkušnjo na naši strani v prihodnosti.

PODAJTE MNENJE