OJOJ! UPS! AU! Kako oskrbimo odrgnine? - Zavarovalnica Sava
OJOJ! UPS! AU! Kako oskrbimo odrgnine?
Ni lepšega kot opazovati otroke med igro, bodisi ko se brezskrbno podijo za žogo, preizkušajo svoje spretnosti v različnih športnih aktivnostih ali pa uživajo v nedolžnih norčijah s prijatelji.
V tej otroški razigranosti pogosto pride tudi do modric, prask in drugih "bojnih" ran. Čeprav se večina teh ran zaceli v nekaj dneh, nepravilna oskrba lahko privede do neprijetnih zapletov. Pa znate oskrbeti odrgnine in rane? V nadaljevanju lahko to preverite in obnovite, saj smo za vas pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam bodo pomagali preprečiti okužbe in nastanek trajnih brazgotin.
Rano sperite z mlačno vodo
Najprej si roke temeljito umijte, če imate pri roki medicinski alkohol, jih lahko tudi razkužite. Površinske rane sperite z mlačno vodo, če je nimate, lahko uporabite kar vodo iz plastenke. Rano z milom sperite samo v primeru ugriza živali, takrat pa otroka nujno peljite na pregled k pediatru.
Odstranite tujke in pravilno zaščitite rano
Preden poškodbo obvežete, se prepričajte, da v rani niso ostali tujki, ki bi oteževali ali celo preprečili proces celjenja. Če je v rani kakšen košček ujet globlje pod kožo, je nujen obisk zdravnika, ki bo rano strokovno oskrbel in preprečil morebitne zaplete kot je vnetje poškodovanega mesta.
Nikar ne počnite tega!
Ran nikoli ne mažite z domačimi mazili, mastmi in ostalimi pripravki. Izjema so mazila s pantenolom, ki delujejo protivnetno in jih lahko kupite v lekarni.
Manjše odrgnine in praske se bodo hitreje celile na zraku, zato jih ni potrebno prekrivati z obliži. Če je krvavitev močnejša, nanjo položite sterilno gazo ali obliž. V skrajnem primeru lahko uporabite čist robec, ki ga z nežnim pritiskom držite na območju poškodbe. Na rano nikoli ne polagajte suhe gaze, saj se bo nanjo prilepila in jo bo kasneje težje odstraniti, zato jo najprej potopite v fiziološko raztopino ali uporabite bolnišnične obloge. Celice se tudi hitreje obnavljajo in manj brazgotinijo, če je prisotno vlažno okolje.
Obliž nalepite le na dobro očiščeno rano.
Kako doma pripraviti fiziološko raztopino
Če pri roki nimate fiziološke raztopine, jo lahko sami pripravite doma tako, da v vodi raztopite sol v razmerju 9 gramov soli na 1 liter vode. Tako pripravljena raztopina bo uporabna do 5 dni. Nikoli je ne hranite v hladilniku, saj se bodo oblikovali ostri kristali soli, ki lahko dražijo rano.
Redno menjajte povoje in spremljajte proces celjenja
Priporočljivo je, da obliže in povoje vsaj v prvih dneh po poškodbi redno menjate. Predvsem zaradi higieničnih razlogov naj bi obliže menjali vsak dan. Če se rana ne celi pravilno in se morda pojavi celo gnojni izcedek, je potreben obisk zdravnika.
Kdaj na urgenco?
Pri večjih ranah se najprej posvetujte z dežurnim zdravnikom v bližnjem zdravstvenem domu, ki bo rano oskrbel ali pa vas bo po potrebi napotil na šivanje.
V splošnem pa bolečina zaradi udarca še ni razlog za obisk urgence. Tja se odpravite, če bolečina ne mine ali se celo stopnjuje, če se pojavi večja oteklina ali pa je sklep omejeno gibljiv in je upravičen sum na zlom ali hujši zvin. Kadar je otrok utrpel udarec v glavo, je izgubil zavest ali bruhal, ga je najbolje pripeljati na urgenco, kjer bo travmatolog lahko ugotovil in zaustavil morebitno možgansko krvavitev. V veliki večini primerov pa udarci v glavo minejo brez posledic.
Zavarujte svoj največji zaklad z nezgodnim zavarovanjem
Pri hujših poškodbah, ki jih ne morete oskrbeti sami in kjer je potrebna zdravniška pomoč ali celo hospitalizacija, je pomembno, da poznate postopke in se zavedate tudi višine morebitnih stroškov, ki ob tem nastanejo.
Pri tem vam je lahko v veliko pomoč Nezgodno zavarovanje otrok in šolske mladine, ki velja 24 ur na dan (tudi za čas počitnic in tujino). Z njim z roko v roki poskrbimo za OJOJ! UPS! AU!, ki se utegne pripetiti, ko najmanj pričakujemo. Zavarovanje lahko zelo enostavno sklenete prek spleta . Če ste ga imeli sklenjenega že preteklo leto, lahko izkoristite odlično ugodnost in ga podaljšate z 10-odstotnim popustom.
Preberite tudi
Nikoli sami v nezgodi
ZGODBA O ZADOVOLJSTVU | Poškodba otroka in finančna pomoč zavarovalnice
12.08.2024 Zavarovalnica Sava
Nikoli sami v nezgodi
Pohodništvo v Sloveniji: Oprema in najboljše poletne poti
24.07.2024 Zavarovalnica Sava
Nikoli sami v nezgodi
Redna telesna aktivnost blagodejno vpliva na zdravje otrok
08.07.2024 Zavarovalnica Sava
Z nami lahko stopite v stik na različne načine.
080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLICASISTENCA
Za pomoč v Sloveniji pokličite:
080 19 21Za pomoč v tujini pokličite:
+386 2 618 05 20