5 nasvetov za boljši spanec - Zavarovalnica Sava
5 nasvetov za boljši spanec
Ste vedeli, da tretjino svojega življenja prespimo?
Da bi bili telesno zmogljivi, potrebujemo namreč zdrav spanec. Kaj to pomeni? Dolžina spanca ni vedno dovolj, pomembna sta tudi kakovost spanja in čas v dnevu, ko se odpravimo spat.
Raziskave pravijo, da je naš spanec najgloblji in najbolj zdrav v prvi tretjini noči, zlasti v prvih dveh urah spanja.
To je povezano s cikli spanja in naravno biološko uro našega telesa. Kasneje v noči se globok spanec skrajša, več časa pa preživimo v REM-fazi spanja, ki je ključna za duševno obnovo in obdelavo spominov.
Dovolj spanja je ključno za regeneracijo, dobro koncentracijo, imunski sistem in splošno zdravje. Z uvajanjem zdravih spalnih navad lahko optimalno izboljšamo kognitivne funkcije, stabiliziramo razpoloženje in izboljšamo splošno kakovost življenja.
Pomembno je, da o spanju ne razmišljamo kot o neobvezni dejavnosti, temveč kot o nujnem in nepogrešljivem stebru našega zdravja. Z zavestno skrbjo za zdravje in razvijanjem pozitivnih spalnih navad lahko uživamo v mirnem in kakovostnem spancu.
Med spanjem naše telo obnavlja tkiva, krepi imunski sistem, razstruplja možgane in uravnava presnovo. Če je faza globokega spanja pogosto motena, sta učenje in sposobnost pomnjenja okrnjena.
Zdrav odrasel človek bi moral spati od 7 do 9 ur na noč za optimalno delovanje telesa in uma.
V primeru trajnega pomanjkanja spanja je treba raziskati in odpraviti vzroke, kot so morebitne bolezni, prevelika delovna obremenitev in trajni stres.
Nasveti za miren spanec
Ker je dober spanec pomemben za naše zdravje in učinkovitost, je pomembno, da sprejmemo ukrepe za izboljšanje zdravja med spanjem. Ti praktični nasveti vam lahko pomagajo izboljšati higieno spanja:
-
Ustvarite urnik spanja – tudi ob vikendih
Vaša spalna ura naj bo kot ljubljena serija – vedno na sporedu ob istem času. Če greste spat in vstajate ob enaki uri bo vaše telo začelo samodejno prepoznavati čas za počitek. -
Spalnica kot oaza miru
Ohranjajte svojo spalnico hladno, tiho in temno. Pospravite telefon in tablico v drug prostor, saj modra svetloba iz zaslonov zmede vaš spalni hormon melatonin. -
Večer brez težkega želodca
Poskrbite za lahko večerjo nekaj ur pred spanjem. Izogibajte se velikim obrokom, kavi ali alkoholu tik pred spanjem. -
Večerna sprostitev
Ustavite dan s sproščujočo rutino. Topla kopel, meditacija, nežno raztezanje ali branje knjige naj postanejo vaši zvesti spremljevalci pred spanjem. -
Šport – skrivni zaveznik spanja
Redna telesna vadba čez dan je zlata vstopnica do boljšega spanca. Le pazite – zadnje intenzivne vaje opravite vsaj 3 ure pred spanjem.
Študije so pokazale, da lahko telesna vadba pozitivno vpliva na kakovost spanja. Nasprotno pa lahko, če ne spimo dovolj, povečamo tveganje za bolezni in poškodbe.
Pri telesni dejavnosti se sproščajo endorfini, ki lahko izboljšajo počutje in spodbujajo pozitivno razpoloženje. Poleg tega lahko vadba pomaga uravnavati stabilen ritem spanja in budnosti. Z vadbo lahko pa zmanjšamo tudi raven stresa, ki je pogosto eden glavnih vzrokov za motnje spanja.
Telo vsakega posameznika se na vadbo odziva drugače. Zato mora vsak opazovati svoje telo in ugotoviti, katera vrsta in intenzivnost vadbe najbolje ustreza njegovemu vzorcu spanja.
Redno vadbo je priporočljivo vključiti v vsakdanje življenje. In čeprav vadba zvečer nima nujno negativnega vpliva na kakovost spanja, se je vseeno dobro izogibati intenzivni vadbi tik pred spanjem. Kot dodatna spodbuda vam lahko služi program spodbud SavaFit.
Preberite tudi
Nikoli sami v življenju …
E-obveščanje: hitro, enostavno in prijazno do okolja
15.01.2025 Zavarovalnica Sava
Nikoli sami v življenju
Poskrbite za zaščito kože tudi v hladnejših mesecih
25.09.2024 Zavarovalnica Sava
Z nami lahko stopite v stik na različne načine.
080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLICASISTENCA
Za pomoč v Sloveniji pokličite:
080 19 21Za pomoč v tujini pokličite:
+386 2 618 05 20