Vremenske ujme - Zavarovalnica Sava
Ste pripravljeni na vremenske ujme?
Čeprav poletje sodi med najbolj sproščene in brezskrbne dele leta, je zaradi nepredvidljivih vremenskih ujm lahko daleč od tega. Za vas smo zbrali nasvete, kako lahko ravnate preventivno in poskusite preprečiti škodo, še preden ta lahko nastane.
Naši cenilci so na terenu in zelo zasedeni, zato je najhitrejša spletna prijava škode
Oškodovance v neurjih obveščamo, da za hitrejšo prijavo in obravnavo škode svetujemo, da jo prijavite na spletu, kjer ne pozabite priložiti fotografij. Po oddani spletni prijavi vas bomo kontaktirali in z vami dogovorili ustrezen termin in lokacijo ogleda škode.
Naši cenilci so na terenu in zelo zasedeni, zato je najhitrejša spletna prijava škode
Oškodovance v neurjih obveščamo, da za hitrejšo prijavo in obravnavo škode svetujemo, da jo prijavite na spletu, kjer ne pozabite priložiti fotografij. Po oddani spletni prijavi vas bomo kontaktirali in z vami dogovorili ustrezen termin in lokacijo ogleda škode.
{{ page modifications }}
Preventiva lahko zmanjša škodo
Pred nepredvidljivimi vremenskimi ujmami se težko popolnoma zaščitimo, lahko pa se nanje dobro pripravimo. V spodnjih zapisih preverite, kako se lahko zaščitite pred poplavo ali točo.
Kako se zaščititi pred poplavo?
Vse pogosteje se poplave zgodijo zelo hitro, zato se nanje poskusite pripraviti čim prej. Poglejte, kaj lahko storite že danes.
Kaj storiti, ko je napovedana toča?
Najbolj pomembno je, da se na točo začnete pripravljati vnaprej in ne rešujete imetja med točo. Preberite naše nasvete!
Kaj storiti, ko nebo zajame vihar?
Poletje ne prinaša le visokih temperatur, ampak tudi nenadna neurja z močnim vetrom in točo. Poglejte, kako se pripraviti nanj!
Pred poplavo
Še pred naslednjim napovedanim obilnim deževjem preverite naslednje – ali živite na poplavnem območju, kakšna je poplavna ogroženost v vašem kraju in kje tečejo podtalne vode. Karto poplavne ogroženosti, ki jo je izdelal in posodobil Direktorat za vode Ministrstva za naravne vire in prostor, lahko podrobno preučite tukaj.
Če živite v bližini rek ali potokov je pomembno, da so ti redno očiščeni in dobro pretočni. Prav tako je pomembno, da redno preverjate in vzdržujete vse odtočne kanale in jaške na vaši parceli. Voda mora vedno odtekati nemoteno.
Čas je najpomembnejši, zato pozorno sledite novicam in informacijam o vremenu in naraščanju vodotokov. Za vsak slučaj pripravite gumijaste škornje, rokavice, orodje in v primeru daljše ujme tudi zaloge hrane, pitne vode, oblačil in zdravil ter baterije (v primeru izpada elektrike). Vedno imejte v mislih štiri stvari, ki jim morate pred poplavo nameniti dovolj pozornosti – vi sami, vaš objekt, vaše živali in vaša okolica.
Med poplavo
Če je možno, se umaknite v višje nadstropje. V primeru naraslih vodotokov, poplavljenih podvozov ali cest, ne poskušajte prečkati vodnih tokov peš ali z avtomobilom. Ves čas natančno spremljajte naraščanje vode in pozorno spremljajte novice. V primeru vdora vode v vaš dom ali kakršnekoli druge ogroženosti nemudoma pokličite Center za obveščanje na 112.
Po poplavi
Ko se voda umakne, fotografirajte nastalo škodo v vašem domu. Nato znesite poškodovane stvari na varno in jih fotografirajte. Nato začnite s čiščenjem in zračenjem prostorov, sproti pa natančno vodite evidenco. Če lahko, poškodovano opremo shranite do izplačila odškodnine.
V kolikor je voda poplavita tudi vaše vozilo, nikar ne zaganjajte motorja, in ga, če je možno, umaknite na varno.
Prijavite škodo
S prijavo škode počakajte do trenutka, ko neurje mine in se voda umakne. Za prijavo škodnega primera najprej pripravite osebni dokument, davčno številko in zavarovalno polico, nato pa sledite našemu spletnemu obrazcu. Ob prijavi boste morali priložiti fotografije prej poplavljenih prostorov in poškodovane opreme.
V samem opisu nastale škode podajte izmere poškodovanih prostorov, pri poškodovani opremi pa priložite spisek le-te vključno z okvirnimi podatki o vrednosti opreme. Poškodovano opremo po možnosti (v kolikor vam to dopušča prostor in ni nevarno za zdravje) hranite do izplačila odškodnine.
Pri poplavljenem vozilu boste morali priložiti fotografije vozila, diagonale, številko šasije, število kilometrov (kjer je mogoče), fotografije notranjost in zelo pomembno - nivo vode!
Škodo lahko prijavite tudi na vašem osebnem portal SavaNet.
Dom
Toči so najbolj izpostavljena (strešna) okna in streha sama. Pri strehah, ki so starejše od 5 let, priporočamo redno pregledovanje, strešna okna lahko zaščitite z roletami, prav tako spustite rolete ali žaluzije na vseh stranskih oknih. Iz balkonov in teras umaknite vse lomljive elemente, garniture in rastline.
Avtomobil
Avtomobil zapeljite v garažo, pod nadstrešek, nenazadnje lahko tudi pod drevo, a tega zaradi morebitnega loma vej ne priporočamo. Če nič od tega nimate blizu, ga lahko prekrijete z zaščitno prevleko ali debelejšo deko. Nikdar se ne lotite zaščite avtomobila, ko toča že pada, saj tako ogrožate sebe. Prav tako z avtomobilom ne ustavljajte v tunelih ali pod mostovi, saj tako ogrožate varnost vseh v prometu.
Pridelek
Na spletu in v specializiranih trgovinah so na voljo številne zaščitne mreže. Pri obvarovanju dreves veliko pomaga tudi redno obrezovanje vej, še posebej tistih, ki so od vašega doma oddaljene manj kot dva metra, so posušene ali mrtve.
Živali
Živalim, ki bivajo na prostem, zagotovite dobro in varno zatočišče, kamor se lahko umaknejo.
Vi
Najbolj varni ste doma, če pa vas toča ujame na prostem, čim hitreje poiščite zatočišče pod streho, mostom, javno garažo, ali v trgovini. Velikost in debelino toče je težko predvideti vnaprej, zato nikar ne zaupajte kapi, dežniku ali kapuci. Vedno poiščite varno in trdno streho.
Prijavite škodo
S prijavo škode počakajte do trenutka, ko toča mine, saj lahko ta povzroči še dodatno škodo. Za prijavo škodnega primera najprej pripravite osebni dokument, davčno številko in zavarovalno polico, nato pa sledite našemu spletnemu obrazcu.
Ob prijavi morate priložiti fotografije nastale škode. V opisu fotografij podajte izmere delov objekta (talnih oblog, sten, fasade, strehe …). Dodajte tudi, ali boste za sanacijo predložili predračun/račun ali želite, da vam škodo obračunamo po pavšalu. Pri poškodovani opremi priložite spisek le-te vključno z okvirnimi podatki o vrednosti opreme.
V primeru poškodovanega vozila, k prijavi priložite tudi te fotografije.
Škodo lahko prijavite tudi na vašem osebnem portal SavaNet.
Dom
Vihar največkrat prizadene strehe stavb in okolico. Poskrbite, da je streha v stanju, da lahko vzdrži močne sunke vetra. Neurje z močnim vetrom lahko lomi drevesa in premika predmete, zato bodite pozorni, da so lahki in lomljivi predmeti postavljeni na varnem mestu, drevesa pa pravilno prirezana.
Avtomobil
Avtomobil zapeljite v garažo ali pod nadstrešek. Nikakor pa ga ne parkirajte pod stavbo ali pod drevo. Prav tako z avtomobilom ne ustavljajte v tunelih ali pod mostovi, saj ogrožate varnost vseh v prometu. Če je neurje s točo poškodovalo stekla avtomobila, prekrijte mesta, kjer bi lahko v notranjost tekla voda, ali vozilo postavite pod streho.
Pridelek
Na spletu in v specializiranih trgovinah so na voljo številne zaščitne mreže. Pri obvarovanju dreves veliko pomaga tudi redno obrezovanje vej, še posebej tistih, ki so od vašega doma oddaljene manj kot dva metra, so posušene ali mrtve.
Živali
Živalim, ki bivajo na prostem, zagotovite dobro in varno zatočišče, kamor se lahko umaknejo.
Vi
Najbolj varni ste doma, če pa vas neurje ujame na prostem, čim hitreje poiščite zatočišče pod streho, mostom, javno garažo, ali v trgovini. Ne priporočamo uporabe dežnika, saj ta privlači strelo. Pozorni bodite tudi na morebitne predmete, ki jih lahko po zraku nosi veter.
Prijavite škodo
S prijavo škode počakajte do trenutka, ko neurje mine, saj lahko to povzroči še dodatno škodo. Za prijavo škodnega primera najprej pripravite osebni dokument, davčno številko in zavarovalno polico, nato pa sledite našemu spletnemu obrazcu.
Ob prijavi morate priložiti fotografije nastale škode. V opisu fotografij podajte izmere delov objekta, ki jih je vihar poškodoval. Dodajte tudi, ali boste za sanacijo predložili predračun/račun ali želite, da vam škodo obračunamo po pavšalu. Pri poškodovani opremi priložite spisek le-te vključno z okvirnimi podatki o vrednosti opreme.
V primeru, da vam je neurje poškodovalo vozilo, k prijavi dodajte tudi njegovo fotografijo.
Škodo lahko prijavite tudi na vašem osebnem portal SavaNet.
Z nami lahko stopite v stik na različne načine.
080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLICASISTENCA
Za pomoč v Sloveniji pokličite:
080 19 21Za pomoč v tujini pokličite:
+386 2 618 05 20