Parenzana, raj za kolesarje - Zavarovalnica Sava
Parenzana, raj za kolesarje
Bližajo se velikonočni prazniki, z njimi pa dela prost dan. Ste si že rezervirali krajše počitnice v tujini? Če ste še brez načrtov za daljši pobeg, za planiranje krajšega izleta na lepše vsekakor še ni prepozno. Pomladno vreme je pravšnje za kolesarjenje po slikoviti trasi nekdanje ozkotirne železnice, ki je Trst povezovala s Porečem.
Progo Porečanke (oziroma Parenzane, kot ji pravijo domačini) so zgradili v avstro-ogrski monarhiji leta 1902. Po dobrih treh desetletjih delovanja železnice, ki je Istri vdahnila novo življenje, so Italijani odstranili tire. V začetku novega tisočletja so obmejne občine stopile skupaj in na nekdanji trasi uredile kolesarko stezo Pot zdravja in prijateljstva. Slabih 30 odstotkov poteka po asfaltu, preostali del pa je makadamski.
Zdravju in prijateljstvu pripnite še slikovite razglede, čudovito naravo, bogato kulinariko dežele, kulturne znamenitosti in prekrasna srednjeveška naselja, polna kulturne dediščine, in dobili boste to, kar Porečanka v resnici danes je: 130 kilometrov čiste lepote in neverjetnih doživetij.
Če sodite med ljubitelje velikih kolesarskih izzivov, lahko celotno pot prekolesarite v enem dnevu. Če bi se raje prepustili uživanju v vsem lepem, kar Porečanka nudi, traso rajši prekolesarite v dveh ali treh dneh.
Italijanski del poti je zagotovo najmanj prijeten. Če se vam zares ne pije kavice v Trstu, predlagamo, da z izletom pričnete v slovenski Istri:
- Ravna kolesarska pot ob Škocjanskem zatoku je kot nalašč za ogrevanje.
- Nadaljujemo proti Izoli.
- Del poti bomo uživali ob morju, nato pa zavili ob rob naselja.
- Od Izole nas bo pot vodila proti
- Do Portoroža ne bo treba čez hrib. Pot namreč vodi čez dva lepa predora.
- Od Portoroža pot vodi preko Lucije in slikovitih sečoveljskih solin do mejnega prehoda Sečovlje, kjer bo treba pokazati dokumente.
Nasvet: Pot v slovenskem delu ni povsod lepo označena. Če ne najdete oznake, na kateri bi pisalo »Porečanka«, sledite oznaki »D-8«, ki prav tako označuje to pot.
Po prestopu meje vas pot vodi mimo Savudrije, Kaldanije in Buj v svet čudovitih vasic. Kar težko se je odločiti, katera je najlepša:
- Grožnjan,
- Motovun,
- Završje
- ali Livade.
Ob poti lahko občudujete rdečo istrsko zemljo, neštete vinograde in oljčne nasade. Hkrati pot obiskovalce večkrat pusti odprtih ust; prav neverjetno je, kako domiselno je speljana trasa. Po Novi vasi se lepši del poti konča in za zadnji del poti proti Poreču velja podobno kot za tržaški začetek; ne boste zamudili prav dosti, če se mu odpoveste.
Ko se boste odločili, da se ustavite in si v katerem od naselju privoščite lahek obrok, se odločite za katero od istrskih specialitet:
- sezona špargljev je v pomladnih mesecih v polnem zamahu,
- tartufi vedno teknejo,
- istrski pršut prav tako.
Pa dober tek in srečno!
P.S. Ko ste na hrvaškem ali italijanskem delu Porečanke, ste resda le streljaj od doma. Vendar pa bodite vseeno pripravljeni na vse in se čez mejo odpravite z veljavno osebno izkaznico ali potnim listom in veljavnim Turističnim zavarovanjem z asistenco v tujini.
Preberite tudi
Nikoli sami na potovanju
Evropska zdravstvena izkaznica - kaj omogoča?
27.11.2024 Zavarovalnica Sava
Z nami lahko stopite v stik na različne načine.
080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLICASISTENCA
Za pomoč v Sloveniji pokličite:
080 19 21Za pomoč v tujini pokličite:
+386 2 618 05 20