Treking poti doma in v soseščini

Na lep treking ni nujno treba v Nepal (čeprav pogled na Himalajo vsekakor jemlje dih) niti do svetovno znanega španskega Santiaga ne. Tudi naša soseščina se lahko pohvali z lepimi daljinskimi potmi. Predstavljamo svoje favorite za to jesen.

Če vam čas in fizična pripravljenost dopuščata, vas bo morda zamikalo, da prehodite v enem kosu kar celotno pot. Če ne gre, pa zagotovo obstaja etapa, ki vas bo poklicala. Začnite z njo. Za dan, dva, tri.

Pot Alpe Adria

 

  • Vas bolj mika Grossglockner ali jadranska obala? Pot Alpe Adria v 750 kilometrih in 43 etapah združuje oboje.
  • Vije se od avstrijske Koroške, preko Slovenije, do italijanske Furlanije - Julijske Krajine. Ustvarjena je za vse, ki bi pohodništvo želeli združiti s kulturnimi in kulinaričnimi doživetji.
  • Naj vas Alpe v imenu ne zavedejo: večino poti boste resda uživali v čudovitih razgledih na alpske vršace, vendar pa vas table, ki označujejo pot Alpe Adria, na njih ne bodo vodile. Na naporno premagovanje velikih višinskih razlik zato lahko pozabite. Pot je primerna tudi za manj izkušene pohodnike.
  • Druga prednost nižinske trase je, da ni letnega časa, ko bi bil znaten del poti neprimeren za obisk. Kljub temu je 750 kilometrov ali 43 dni veliko. Zato jo morda prehodite po delčkih. Začnete lahko kjerkoli, pot pa je označena tako, da boste oznakam lahko sledili, ne glede na to, ali hodite v smeri morja ali avstrijskih Alp.

Tako avstrijski del poti obarva jesen.

  • Na poti boste zrli v najvišjo avstrijsko goro Veliki Klek, uživali v koroški gorski in jezerski pokrajini, se od Kranjske Gore odpravili na bovško, spili kak glaž vina na slovenskem ali italijanskem delu Goriških brd, za piko na i pa namočili noge v Tržaškem zalivu.
Nasvet: Držite se priporočenih etap. Večinoma so dolge okrog 20 kilometrov, ki jih večina pohodnikov prehodi v približno šestih urah. Če boste prevečkrat šli »po svoje«, bo včasih do naslednjega prenočišča predaleč. Načrtovanje je sicer preprosto, saj so vse nastanitve ob poti zbrane na preglednem zemljevidu na uradni spletni strani Alpe Adria Trail.

Via Adriatica

  • Via Adriatica je 1100 kilometrov dolga pot, ki vodi čez greben Učke, Gorski kotar, celotno verigo Velebit, Dinaro, Kozjak, Poljičko planino, Omiško Dinaro, Biokovo, Peljašac in čez najjužnejšo hrvaško planino Snježnico pri Dubrovniku.
  • Tehnično pot ni zahtevna, vendar naj vas to ne zavede: prehoditi celotno traso predstavlja ogromen izziv.
  • Via Adriatica je namenoma speljana po divjini, stran od mest. Infrastruktura ob poti je slaba oziroma je na določenih predelih ni. Če jo boste želeli prehoditi v celoti, bo zato treba pogosto spati v šotoru. Ob celotni poti je samo 13 planinskih domov, od tega so stalno odprti samo trije.
  • Zaradi dolgih neobljudenih območij je več skrbi treba posvetiti tudi dovoljšni zalogi vode in hrane. V nahrbtniku ne smeta manjkati prva pomoč in vsa dodatna oprema, ki vam bo omogočila preživetje.

Neverjetni razgledi na Jadran pomagajo zbrati moč za nadaljevanje sicer zahtevne poti.

  • Poleti utegnete srečati kakšno strupenjačo, vseskozi pa velja, da ste v domovanju divjih zveri. Ob poti boste videli tudi minska polja.
  • V vseh letnih časih vas utegnejo presenetiti nizke temperature, sneg in burja, poleti pa tudi vročina. Tudi poleti vetrovka ne bo odveč. Za posamezne etape je pozna jesen kot naročena.
  • Pot je zato zahtevna zaradi teže nahrbtnika, na delih pomanjkljive označitve in nadelanosti poti. Zato si boste morali pomagati z GPX-sledmi.
  • Celotno pot je naenkrat prehodila le peščica, zato če niste med najbolj izkušenimi, začnite pot odkrivati po posameznih etapah. Vse so lepo opisane na spletni strani poti.

Cinque Terre

Takole se vam bo med potjo odprl razgled na vasico Vernazza.

  • Če vas je misel na Vio Adriatico prestrašila in si želite nečesa lahkotnejšega, se za podaljšani konec tedna opravite v italijansko Ligurijo, med pet svetovno znanih vasic Cinque Terre: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola in Riomaggiore.
  • Doživetje bo najlepše, če se do vasic odpravite kar peš. Del dneva namenite hoji, popoldan pa uživajte v čudovitih vasicah, italijanski kulinariki in šarmu.
  • Pot Sentiero del Crinale se začne v Levantu, nato obide vseh pet vasic in se po 40 kilometrih konča v Porto Veneru. Mulatjera, ki naj bi izvirala še iz rimskih časov, je primerna za vsakogar, le obujte in oblecite se pohodu primerno.
  • Če bi raje hodili tik ob poti ob morju, v Monterossu začnite slediti poti Sentiero Azzuro, ki vodi iz vasice v vasico po obali.

Slovenska planinska pot

Pohodniških izzivov pa je precej tudi doma. Za Slovensko planinsko pot smo slišali že vsi, manj pa je junakov, ki bi jo v celoti prehodili.

  • Od Maribora se čez Pohorje in preko Kamniško-Savinjskih Alp, Karavank, Julijskih Alp ter predalpskih hribovij vse do Krasa in Debelega rtiča na obali vije Slovenska planinska pot.
  • Najvišji vršaci bodo morda res kmalu zaviti v sneg, so pa zato prihajajoči meseci kot nalašč za odkrivanje nižje ležečih delov poti. Morda se odpravite v Idrijsko hribovje, pa potem na Nanos, Vremščico, Slavnik, Socerb ...?
  • Označena je s Knafelčevo markacijo, ki jo najdemo na vseh slovenskih planinskih poteh, in dodano številko 1.
  • Pa še zanimivost, ki nam je lahko v ponos: Slovenska planinska pot ni samo najdaljša in najbolj priljubljena vezna pot v Sloveniji, ampak tudi ena najstarejših v Evropi in na svetu.
  • Za Slovensko planinsko pot zelo lepo skrbi Planinska zveza Slovenije, kjer boste našli tudi opis poti.

Ste že kdaj pripešačili na Socerb?

Za konec pa še en prišep na uho: če vam zdravje služi, kondicija pa ne, boste na bolj obljudenih poteh (npr. na Alpe Adrii) našli ponudnike, ki vam bodo v zameno za plačilo pripravljeni vaš nahrbtnik zapeljati do naslednjega prenočišča. Če boste začutili, da težko hodite, izkoristite njihovo ponudbo za vsaj kakšen dan.

Vsekakor pa že doma pakirajte skrbno, da ne bo nahrbtnik pretežak; za vsako stvar se dvakrat vprašajte, ali jo res potrebujete. Večina izkušenih dolgoprogašev vam bo vedela povedati, da je oblačila lažje kar naprej prati kot pa nositi s sabo preveč rezervnih kosov.

Nasprotno velja pri prvi pomoči. Poti so izredno lepe, vendar pa tudi naporne za telo. Če pride do vnetja mišic ali zvina noge, je seveda dobro vedeti, da se lahko brez skrbi odpravimo po zdravniško pomoč. Kadar se odpravite v tujino, zato še pred odhodom na pot sklenite turistično zavarovanje z asistenco v tujini.

{ srce-za-svet link fix }

Preberite tudi

Post image

Ste pripravljeni na (varno) smuko?

23.12.2022 Lucija Medved

Post image

Varna vožnja avtodoma

26.07.2022 Katja Grušovnik

Post image

Varne in brezskrbne zimske počitnice

17.02.2022 Katja Grušovnik

Post image

Kaj potrebujemo za varen dopust s psom?

27.07.2021 Katja Grušovnik

Z nami lahko stopite v stik na različne načine.

080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLIC

ASISTENCA

Za pomoč v Sloveniji pokličite:

080 19 21

Za pomoč v tujini pokličite:

+386 2 618 05 20

Obvestilo

Spremenila so sae imena Infond skladov, ki jih ponujamo v okviru Naložbenih življenjskih zavarovanj. Odslej so vsa imena slovenska, s čimer želijo na Sava Infondu povečati njihovo prepoznavnost in značilnost. Ob tem pa pri 6 skladih še spreminjajo pravila upravljanja.

PREBERITE VEČ

Ponudba

Zelo ugodno

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje nam je izjemno pomembno. Vabimo vas, da si vzamete nekaj minut in izpolnite anketo o naši spletni strani. Vaše odgovore bomo obravnavali z največjo pozornostjo in se potrudili, da še izboljšamo vašo uporabniško izkušnjo na naši strani v prihodnosti.

PODAJTE MNENJE