Male avanture: Vodič zimske poti okoli Julijskih Alp

Večina kolesarjev nas ima strah pred nizkimi temperaturami. Malo stvari je namreč hujših od zaledenelih, otrplih in bolečih prstov na rokah ter nogah. Na srečo lahko s pravo opremo to preprečimo in se brez večjih problemov na vikend ture odpravimo tudi v hladnejših mesecih. Ena izmed največjih prednosti, ki jih prinaša zimsko kolesarjenje, je manjša gneča na cesti. Če ne voziš po cesti do kakšnega smučarskega središča, na manjših gorskih cestah praktično ni prometa in lahko zares uživaš v veličastnosti belih vrhov. Za zadnjo Malo avanturo 2017, projekta, ki ga delam skupaj z Zavarovalnico Sava, sem naredil krog okoli Julijskih Alp.

Pot

Začel sem v Ljubljani, se pri Zbiljah približal Savi in po njenem levem bregu kolesaril do Kranja ter naprej do Lesc. To je bil najbolj prometen in nezanimiv del poti, a je položen in je minil zelo hitro.

Naslednji dan sem ob prvih sončnih žarkih pognal proti Kranjski Gori. Pri Mojstrani sem zavil na kolesarsko pot, ki je speljana po stari železniški progi, zelo dobro urejena in kolesarjem prijazna. Kljub temu pozornost ni odveč, saj me je za enim ovinkom na kolesarski stezi presenetil avto.

Nekaj sto metrov za Podkorenom sem se ustavil na Zelencih, izviru Save Dolinke. Čudovite zelene barve niso razočarale niti tokrat.

Po Zelencih sem prečkal v Italijo in po kolesarski poti prišel do Trbiža (Tarvisio), kjer sem zavil ostro levo proti Rabeljskem jezeru (Lago del Predil), se prek Predela vrnil nazaj v Slovenijo in se s čudovitim pogledom na zahodne stene Julijcev spustil do Loga pod Mangartom ter nato v Dolino Soče. Ob našem smaragdnem biseru sem kolesaril do Kobarida in tam prespal.

Podajte se na Kolesarsko pot Jureta Robiča, ki je nezahtevna in primerna tudi za kolesarski družinski izlet. Traso od Mojstrane do Trbiža najdeš tukaj.

Zadnji dan me je čakala največja preizkušnja. Dež in nizke temperature nista kolesarjem prijazna, ampak kot pravijo:

"Slabega vremena ni, obstaja samo slaba oprema." :-)

Pri Mostu na Soči sem zavil proti vzhodu v Baško grapo, se povzpel na Petrovo Brdo, sledil je le še spust po Selški dolini mimo Železnikov do Škofje Loke in šprint nazaj pod topel tuš v Ljubljano.

 

Zahtevnost

Zaradi nizkih temperatur je na pot treba biti dobro pripravljen. Nujno je imeti dobre zimske rokavice, gamaše in nogavice. Prav tako je treba imeti nepremočljiv zunanji sloj - jakna in hlače. Brez tega je vožnja zelo neprijetna. Iz vidika vzponov pot ni zelo zahtevna. Sta dva daljša vzpona, prvi iz Trbiža do Predela, ki se konstantno položno dviga, drugi pa na Petrovo Brdo.

Hrana in voda

Ob poti je veliko trgovin, restavracij in penzionov, zato lahko stvari kupuješ sproti.

Uporabljena oprema

  • Cestno kolo
  • Zimske kolesarske rokavice, neoprenske kolesarske gamaše, kapa, nepremočljiva jakna, nepremočljive hlače, zimske kolesarske hlače, kolesarski zimski zgodnji del, brezrokavnik, termo -zgornji in spodnji del.
  • Kolesarska oprema: kolesarske torbe Apidura in Alpkit, luči, rezervne zračnice, tlačilka.
  • Taborjenje: šotor, gorilnik, čelna svetilka, pribor, zimska spalna vreča, podloga za spanje.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=11ekNUmg0_Y

{ srce-za-svet link fix }

Z nami lahko stopite v stik na različne načine.

080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLIC

ASISTENCA

Za pomoč v Sloveniji pokličite:

080 19 21

Za pomoč v tujini pokličite:

+386 2 618 05 20

Obvestilo

Spremenila so sae imena Infond skladov, ki jih ponujamo v okviru Naložbenih življenjskih zavarovanj. Odslej so vsa imena slovenska, s čimer želijo na Sava Infondu povečati njihovo prepoznavnost in značilnost. Ob tem pa pri 6 skladih še spreminjajo pravila upravljanja.

PREBERITE VEČ

Ponudba

Zelo ugodno

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje nam je izjemno pomembno. Vabimo vas, da si vzamete nekaj minut in izpolnite anketo o naši spletni strani. Vaše odgovore bomo obravnavali z največjo pozornostjo in se potrudili, da še izboljšamo vašo uporabniško izkušnjo na naši strani v prihodnosti.

PODAJTE MNENJE