Poskrbite za zaščito kože tudi v hladnejših mesecih

Ko se poletni dnevi poslovijo in temperature začnejo padati, mnogi med nami sončno kremo pospravimo v omaro, prepričani, da jo bomo potrebovali šele naslednje poletje.

Toda sonce je prisotno skozi vse leto, ne glede na letni čas, zato je zaščita pred škodljivimi UV-žarki potrebna tudi v jesenskih in zimskih mesecih. 

Čeprav sonce v preostalih letnih časih morda ni tako močno kot poleti, UV-žarki, ki povzročajo poškodbe kože, niso odvisni od temperature. UVA-žarki, ki prodirajo globlje v kožo in povzročajo staranje, gube ter hiperpigmentacijo, so prisotni enako intenzivno skozi vse leto, tudi v oblačnih dneh.

Po raziskavah lahko dosledna uporaba sončne kreme zmanjša tveganje za razvoj kožnega raka, vključno z melanomom, najbolj nevarno obliko kožnega raka.

UVB-žarki, ki so odgovorni za opekline, so sicer res manj močni v zimskih mesecih, vendar lahko še vedno povzročijo škodo, še posebej v višjih nadmorskih višinah ali ob snegu, ki odbija sončne žarke.

Kar 80 odstotkov poškodb zaradi sonca se zgodi, ko na to nismo pozorni, npr. skozi oblake in okna. To pomeni, da ste tudi, če ne čutite neposredne sončne toplote na koži, še vedno izpostavljeni škodljivim UV-sevanjem.

Tako se lahko med zimskimi športi, kot so smučanje, deskanje ali celo preprosti sprehodi po zasneženih pokrajinah, vaša koža še bolj poškoduje kot poleti. To še posebej velja za dele obraza, kot so nos, lica in ušesa, ki so izpostavljeni hladnemu zraku in soncu hkrati.

UVA-žarki so glavni povzročitelji prezgodnjega staranja kože.

Če želite ohraniti kožo mladostno in brez gub, je uporaba sončne kreme bistvenega pomena skozi vse leto. Dolgoročna izpostavljenost UV-žarkom brez zaščite lahko namreč povzroči temne lise, gube in izgubo elastičnosti kože, kar bo postalo vidno šele kasneje v življenju.

Kako izbrati ustrezno sončno kremo za jesen in zimo?

Pri izbiri sončne kreme za hladnejše mesece izberite takšno, ki ima širok spekter zaščite (UVA in UVB) ter minimalni zaščitni faktor (SPF) 30. Prav tako strokovnjaki priporočajo uporabo vlažilnih sončnih krem, saj sta jesen in zima znana po hladnem zraku, ki lahko dodatno izsuši kožo.

Priporočljiv nanos sončne kreme se ne razlikuje bistveno med poletjem in zimskim časom. Kljub temu da imamo pozimi na sebi več oblačil in manj izpostavljene kože, je še vedno pomembno nanesti sončno kremo na izpostavljene predele, kot so obraz, vrat, ušesa in roke. Za učinkovito zaščito je priporočljivo uporabiti približno 2 mg sončne kreme na cm² kože. To pomeni približno 30 ml (približno velikost dveh žlic) za celo telo – za obraz je dovolj približno pol čajne žličke.

Če ste dalj časa na prostem, še posebej med zimskimi aktivnostmi na snegu (smučanje, deskanje), ponovno nanesite sončno kremo vsakih 2 do 3 ure, saj sneg močno odbija UV-žarke. 

Ste vedeli, da lahko zaščitite tudi svojega hišnega ljubljenčka?

Tako kot ljudje so tudi hišni ljubljenčki, še posebej tisti s svetlo ali kratko dlako, lahko dovzetni za sončne opekline in poškodbe zaradi UV-žarkov. Nekatere pasme psov, na primer buldogi, whippeti in kratkodlaki psi, so bolj izpostavljene sončnim opeklinam, še posebej na nosu, ušesih in trebuhu.

Ste vedeli, da obstajajo posebne sončne kreme za živali, ki ne vsebujejo škodljivih kemikalij, kot je cinkov oksid, ki je lahko strupen za pse in mačke, če ga poližejo. Zato je pri zunanjih aktivnostih v sončnem vremenu, ne glede na letni čas, pomembno, da poskrbimo tudi za zaščito naših ljubljenčkov.

Skrb za svojo kožo skozi vse leto ni samo lepotni trend, ampak ključ do dolgoročne zdrave kože. Zato naj ne glede na vreme ali letni čas, sončna krema ostaja vaš zvesti spremljevalec za ohranjanje zdrave kože.

{ srce-za-svet link fix }

Preberite tudi

Post image

Kaj potrebujemo za varen dopust s psom?

27.07.2021 Katja Grušovnik

Post image

V veselem pričakovanju na potovanje

13.01.2020 Katja Grušovnik

Post image

Ko nas bremeni preobremenjenost

27.12.2017 Prim. Bojan Lovše

Z nami lahko stopite v stik na različne načine.

080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLIC

ASISTENCA

Za pomoč v Sloveniji pokličite:

080 19 21

Za pomoč v tujini pokličite:

+386 2 618 05 20

Obvestilo

Spremenila so sae imena Infond skladov, ki jih ponujamo v okviru Naložbenih življenjskih zavarovanj. Odslej so vsa imena slovenska, s čimer želijo na Sava Infondu povečati njihovo prepoznavnost in značilnost. Ob tem pa pri 6 skladih še spreminjajo pravila upravljanja.

PREBERITE VEČ

Ponudba

Zelo ugodno

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje nam je izjemno pomembno. Vabimo vas, da si vzamete nekaj minut in izpolnite anketo o naši spletni strani. Vaše odgovore bomo obravnavali z največjo pozornostjo in se potrudili, da še izboljšamo vašo uporabniško izkušnjo na naši strani v prihodnosti.

PODAJTE MNENJE