Privoščite si dobro in varno smuko
Pa se je začelo zares! Smučarska sezona je tu. Želimo vam obilo snežnih radosti. Da se te ne bi spremenile v nočno moro, smo zbrali koristne nasvete, s pomočjo katerih bo smuka le v veselje.
Preden se spustite po strmini, preletite spodnje nasvete in se prepričajte, da ste nared za varen in užitka poln spust.
Na smučišče le ustrezno telesno pripravljeni
Smučanje je fizično zahteven šport, ki obremenjuje mišice, sklepe in srčno-žilni sistem, zato je dobra telesna pripravljenost ključnega pomena za varno in prijetno izkušnjo na snegu. Da bi zmanjšali tveganje za poškodbe in izboljšali svojo zmogljivost, začnite s pripravo vsaj mesec ali dva pred smučarsko sezono.
- Krepitev mišic – še posebej pomembne so mišice nog ter mišice trupa (jedro), ki pomagajo pri stabilnosti in ravnotežju. Priporočljive vaje vključujejo počep, izpadni korak, dvige na prste, desko (plank) in stranske upogibe.
- Vzdržljivost in kondicija – smučanje zahteva dobro aerobno pripravljenost, saj se hitro izmenjujejo napori in kratki odmori. Tek, kolesarjenje, plavanje ali hitra hoja so odlične aktivnosti za izboljšanje vzdržljivosti.
- Gibljivost in ravnotežje – smučarji morajo biti gibčni in stabilni na nogah. Joga, pilates ali raztezne vaje pomagajo pri ohranjanju prožnosti mišic in sklepov.
Z dobro telesno pripravljenostjo bo vaša smuka bolj varna, prijetna in manj naporna.
Nikamor brez primerne smučarske opreme
Zaščitna čelada in ščitnik za hrbet morda res ne sodita med obvezno opremo odraslih smučarjev, vam pa v primeru nesreče lahko rešita življenje. Izberite kakovostno čelado, ki vam popolnoma ustreza – prevelika ali nepravilno nameščena čelada lahko ob nesreči zmanjša zaščito namesto da bi jo povečala.
V Sloveniji je uporaba zaščitne čelade obvezna za otroke do 14. leta starosti, v Italiji do 18. leta, v Avstriji do 15. leta, v Franciji pa običajno do 12. leta (odvisno od smučišča).
Ne stopajte v prevelike čevlje: izberite opremo, ki ustreza vaši velikosti in smučarskemu znanju.
Smučarsko opremo prilagodite svojemu smučarskemu znanju. Predobra smučarska oprema, ki presega vaše smučarske veščine, je ravno tako nevarna kot preslaba. Smuči naj bodo nastavljene glede na vašo težo.
Dodatna oprema za varnost in udobje:
- smučarska očala ščitijo pred vetrom, soncem in poškodbami ob padcu,
- rokavice zagotavljajo dober oprijem palic in zaščito pred mrazom,
- večplastna oblačila omogočajo prilagajanje vremenskim razmeram,
- odsevni elementi pa povečajo vidnost v slabši vidljivosti.
Utrujenost ni varen sopotnik na smučeh
Smučanje je za glavo in telo zahtevno. Zato se nanj vedno odpravite spočiti. Ko začutite, da ste utrujeni, s smučanjem prenehajte. Še posebej nevarni so zadnji spusti, ko že dobro čutite utrujenost, vendar pa želite smučarski dan izkoristiti do konca. Takšni dodatni vožnji se raje odpovejte.
K dobremu počutju bo pripomogla tudi prava prehrana. Pred odhodom na smuko si privoščite zdrav, energetsko bogat zajtrk. Pred in med aktivnostjo pa zaužijte dovolj tekočine.
Ogrevanje je edini pravi začetek
Morebitne poškodbe pri smučanju lahko omilite, če pred prvim spustom poskrbite za dobro ogrevanje. Ogrevanje poveča fleksibilnost mišic, pripravi sklepe na obremenitve in poveča pretok krvi, kar pripomore k boljši zmogljivosti ter zmanjša tveganje za poškodbe.
Ogrevanje naj traja vsaj 10 minut, še bolje pa je, če mu namenite 20 minut. Pomembno je, da začnete z vajami, ki pospešijo srčni utrip in ogrejejo celo telo. Začnite s kratkim tekom, poskoki ali drugimi vajami, ki pospešijo srčni utrip. Nato nadaljujte z raztezanjem mišic celega telesa: rok, hrbta, zadnjice, nog.
Pravilno ogrevanje zmanjša tveganje za poškodbe, poveča vašo gibljivost in pripravi telo na hitre spremembe smeri in nenadne obremenitve, ki so del smučanja.
Pred smuko si vzemite čas za ogrevalne in raztezne vaje.
Za volan in na smuči le trezni
Vemo, da alkohol upočasni naše reflekse za volanom avtomobila. Enako velja na smučeh - pitje alkohola lahko ogrozi varnost vas in ostalih smučarjev. Poleg tega je alkohol diuretik in iz telesa odvaja tekočino, ki jo med športnimi aktivnostmi še kako potrebujemo. Hkrati znižuje raven sladkorja v krvi, iz katerega črpamo energijo za športne aktivnosti.
Ko se želite pogreti, je čaj na smučišču primernejša izbira od kuhanega vina.
Spoštujte pravila
Ne precenjujte svojih sposobnosti in bodite obzirni do ostalih smučarjev. Preden ponovno stopite na smučišče, obnovite poznavanje 10 FIS pravil, ki predstavljajo mednarodni standard vedenja na smučišču.
- Ne smučajte po neoznačenih progah in izbirajte le takšne, ki so vašemu znanju in fizični pripravljenosti primerne.
- S prehitevanjem, ustavljanjem, vzpenjanjem in sestopanjem ter hitrostjo ne ogrožajte drugih smučarjev.
- Upoštevajte signalne in prometne oznake na smučiščih.
- Če ste priča nesreči, pomagajte po lastnih zmožnostih. Ne glede na to, ali ste le priča nesreče ali ste v njej udeleženi, se pustite legitimirati.
... in če se vendarle zgodi
Večina nesreč na smučišču se k sreči konča z manjšimi odrgninami in udarci, ki ne pustijo dolgoročnih posledic. Vendar pa poškodbe vseeno jemljite resno in jih primerno oskrbite. Privoščite si počitek, ki ga telo zahteva.
Uživajte v smuki, vendar bodite pripravljeni na vse.
Ob hujših nesrečah pa boste potrebovali pomoč reševalcev, morda celo helikoptersko reševanje in bolnišnično oskrbo. Zato se na smučanje v tujino odpravite s Turističnim zavarovanjem z asistenco v tujini, ki vključuje tudi nujen prevoz do zdravstvene ustanove.
Preberite tudi
Nikoli sami na potovanju
Evropska zdravstvena izkaznica - kaj omogoča?
27.11.2024 Zavarovalnica Sava
Z nami lahko stopite v stik na različne načine.
080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLICASISTENCA
Za pomoč v Sloveniji pokličite:
080 19 21Za pomoč v tujini pokličite:
+386 2 618 05 20