Bo evropska kartica zdravstvenega zavarovanja zadostovala?

Med potovanjem po Evropi evropska kartica zdravstvenega zavarovanja predstavlja tako rekoč osebno higieno. Vsem, ki imamo urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji, omogoča uveljavljanje pravice do brezplačne nujne oziroma potrebne zdravstvene oskrbe pri zdravnikih in v zdravstvenih ustanovah, ki so del javnega, državnega zdravstvenega sistema v vrsti držav.

Vendar pa pogosto ne zadošča. Zato, da boste na poti ohranili mirno kri, poglejmo, v katerih primerih vas evropska kartica lahko reši dodatnih tegob, kdaj pa ne bo dovolj. Takrat vas iz zagate lahko reši Turistično zavarovanje z asistenco v tujini.

V katerih državah kartica sploh velja?

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja vam bo prišla prav v vseh državah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (Islandiji, Lihtenštajnu in Norveški brez Spitsbergna ter Medvedjega otoka) in v Švici, Makedoniji, Srbiji, Črni gori in Avstraliji.

Kaj omogoča evropska kartica?

V državah EU, EGP in v Švici ste z evropsko kartico upravičeni do nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev v ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. Pri zasebnikih, ki nimajo pogodbe s tujo zdravstveno zavarovalnico, boste stroške zdravljenja torej morali nositi sami. Vendar pa tudi oskrba v javnih zdravstvenih ustanovah ne bo nujno brezplačna. Če je v skladu s predpisi države, kjer ste, pri določeni storitvi potrebno doplačilo, boste ta strošek morali poravnati sami.

V Bosni in Hercegovini, Črni gori, Makedoniji in Srbiji je postopek nekoliko bolj zapleten, saj se morate pred obiskom zdravnika zglasiti na pristojni zdravstveni zavarovalnici v tujini, kjer je poleg evropske kartice treba predložiti še spremni dopis, ki ga prejmete istočasno s kartico. Samo v nujnih primerih se lahko odpravite direktno k zdravniku, ki pa mora biti prav tako del javne, državne zdravstvene mreže. V Avstraliji je postopek še nekoliko bolj zapleten, saj vam skladno z meddržavnim sporazumom stroške lahko povrne le direktno tamkajšnja zavarovalnica.

S Turističnim zavarovanjem z asistenco v tujini lahko na Hrvaškem brez skrbi obiščete tudi turistično zdravstveno ambulanto, evropska kartica pa ne bo zadostovala.

Katerih storitev kartica ne pokriva?

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne omogoča:

  • Ob nezgodi v tujini si ponavadi zaželimo predvsem, da bi se lahko čim prej vrnili domov. Vendar stroškov prevoza iz tujine v domovino evropska kartica ne pokriva.
  • V večini držav evropska kartica ne bo v pomoč, če se poškodujete na smučišču in je potreben prevoz s helikopterjem ali reševalnimi sanmi.
  • Če dopustujete na Hrvaškem, imejte v mislih, da evropska kartica ne pokriva stroškov zdravstvenih storitev, ki jih nudijo turistične ambulante.
  • Če ste se v tujino napotili z namenom zdravljenja ali poroda, evropska kartica zdravstvenega zavarovanja prav tako ne bo dovolj.

Kako je z zdravstvenim zavarovanjem v državah, kjer evropska kartica (oz. certifikat) ne velja?

Če potrebujete zdravnika v drugih državah sveta, si boste zdravstvene storitve morali plačati sami, če nimate urejenega komercialnega turističnega zavarovanja. Ko se boste vrnili domov, vam bodo na ZZZS sicer ob predložitvi potrebne dokumentacije povrnili stroške nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči v tujini, vendar le v višini cene teh storitev v Sloveniji. Dobro je vedeti, da so v nekaterih državah sveta ti stroški mnogo višji kot pri nas.

Na potep po južni Ameriki se odpravite v družbi Turističnega zavarovanja z asistenco v tujini.

Če ugotavljate, da evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne bo dovolj, sklenite še Turistično zavarovanje z asistenco v tujini. Če potujete le po Evropi, bo primerna izbira zavarovanje za razširjeno Evropo, sicer pa sklenite zavarovanje za ves svet.

V članku so navedene pravice imetnikov kartice, kot so jih predstavili na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Na njihovi spletni strani najdete dodatne informacije in vse morebitne spremembe.

{ srce-za-svet link fix }

Preberite tudi

Post image

Ste pripravljeni na (varno) smuko?

23.12.2022 Lucija Medved

Post image

Varna vožnja avtodoma

26.07.2022 Katja Grušovnik

Post image

Varne in brezskrbne zimske počitnice

17.02.2022 Katja Grušovnik

Post image

Kaj potrebujemo za varen dopust s psom?

27.07.2021 Katja Grušovnik

Z nami lahko stopite v stik na različne načine.

080 19 20 KLEPET E-POŠTA SPLETNI KLIC

ASISTENCA

Za pomoč v Sloveniji pokličite:

080 19 21

Za pomoč v tujini pokličite:

+386 2 618 05 20

Obvestilo

Spremenila so sae imena Infond skladov, ki jih ponujamo v okviru Naložbenih življenjskih zavarovanj. Odslej so vsa imena slovenska, s čimer želijo na Sava Infondu povečati njihovo prepoznavnost in značilnost. Ob tem pa pri 6 skladih še spreminjajo pravila upravljanja.

PREBERITE VEČ

Ponudba

Zelo ugodno

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje nam je izjemno pomembno. Vabimo vas, da si vzamete nekaj minut in izpolnite anketo o naši spletni strani. Vaše odgovore bomo obravnavali z največjo pozornostjo in se potrudili, da še izboljšamo vašo uporabniško izkušnjo na naši strani v prihodnosti.

PODAJTE MNENJE